POSEŁ NOWOCZESNEJ ZAPOWIADA USTAWĘ O BEZPIECZEŃSTWIE IMPREZ MASOWYCH

POSEŁ NOWOCZESNEJ ZAPOWIADA USTAWĘ O BEZPIECZEŃSTWIE IMPREZ MASOWYCH

Poseł  Grzegorz Furgo przygotowuje projekt nowelizacji Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

To reakcja na wydarzenia z 2 maja br., kiedy kibice Lecha Poznań i Legii Warszawa zakłócili przebieg finałowego meczu Pucharu Polski. Skierował też interpelację do ministra Mariusza Błaszczaka, w której pyta jak długo jeszcze tzw. kibole stanowić będą zagrożenie dla uczestników imprez piłkarskich. Zaniepokojenie posła wywołały wadliwe metody kontrolowania i zabezpieczania wydarzeń masowych.

Grzegorz Furgo wskazuje również, że organizatorzy spotkania Pucharu Polski przewidzieli możliwe trudności w jego przebiegu, dlatego podjęto daleko idące i bardzo kosztowne działania w celu zabezpieczenia meczu. Okazały się jednak niewystarczające, bowiem oprócz rac na trybuny stadionu wniesione mogły być inne, znacznie bardziej niebezpieczne przedmioty. Jakie konsekwencje spotkają osoby, które wniosły niebezpieczne materiały na stadion? O to również w swojej interpelacji pyta poseł gdyńsko-słupski.

– Jeśli kibicom obu drużyn udało się wnieść tak dużą, nieprzewidzianą liczbę materiałów pirotechnicznych, to wśród przemyconych przedmiotów mogły znaleźć się materiały wybuchowe albo broń palna. Nie możemy zakładać, że to tylko hipoteza, ponieważ dotąd nie było takiego zdarzenia. Widzimy jak ewoluują formy zastraszania obywateli poprzez wywoływanie paniki w miejscach zmasowanej obecności. Ponadto na trybunie obecny był prezydent. Możemy mówić o ogromnych uchybieniach i skandalicznym zlekceważeniu bezpieczeństwa głowy państwa oraz pozostałych osób, oglądających to spotkanie m.in. z dziećmi  – powiedział poseł Nowoczesnej Grzegorz Furgo tuż po niedzielnym spotkaniu piłkarskim.

Zajścia na trybunach stadionu PGE Narodowego w trakcie finałowego spotkania Pucharu Polski wywołały wiele wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa uczestników wydarzeń masowych, zwłaszcza sportowych. Niedzielne wydarzenia pokazują, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie wywiązują się właściwie ze swoich obowiązków. Zaskoczeniem jest fakt, że kibice zdołali wnieść do sektorów race, które odpalone na trybunach utrudniały oglądanie meczu, a później posłużyły do pośredniego zaatakowania piłkarzy.

Oburzenie budzi również fakt, że kibice biorący udział w spotkaniu nie zostali dość dokładnie sprawdzeni na wypadek wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów, gdy na trybunie zasiadał Prezydent RP Andrzej Duda. Ta niesubordynacja służb oraz organów bezpośrednio zaangażowanych do ochrony głowy państwa mogła doprowadzić do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w kraju. Poza tym czekają nas Światowe Dni Młodzieży i wizyta Ojca Świętego w Polsce, a także Szczyt NATO w Warszawie. Do tego czasu system zabezpieczania wielkich imprez masowych musi zostać uszczelniony lub kompletnie przeorganizowany. Poseł Furgo oraz Nowoczesna wniesie znowelizowany projekt Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych.

Grzegorz Furgo zasiada w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz w podkomisji stałej do spraw przygotowań Polski do organizacji dużych imprez sportowych o randze Mistrzostw Świata i Europy oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas ich trwania. Zanim trafił do Sejmu zajmował się komercyjną organizacją jednych z największych wydarzeń muzycznych i kulturalnych w Polsce.