Porozmawiajmy o #lepszej Polsce

Porozmawiajmy o #lepszej Polsce

W poniedziałek 9 stycznia gdyńskie koła .Nowoczesnej Ryszarda Petru zorganizowały spotkanie posłów tej partii z członkami struktur w Trójmieście. Debata „Pozmawiajmy o #lepszej Polsce” była otwarta dla wszystkich zainteresowanych bieżącą sytuacją polityczną. Wzięli w niej udział również oponenci .Nowoczesnej. Obyło się jednak bez kontrowersji.

Czworo posłów z frakcji Ryszarda Petru przyjęło zaproszenie gdyńskich struktur .Nowoczesnej, które przygotowały pierwsze spotkanie w Nowym Roku. Wicemarszałek Barbara Dolniak, Marta Golbik, Marek Ruciński oraz Grzegorz Furgo – poseł z Gdyni. Politycy komentowali bieżącą pracę sejmu oraz przedstawili zakres obowiązków w komisjach do których należą. Barbara Dolniak, należąca m.in. do komisji sprawiedliwości, przedstawiła jak wygląda tryb pracy posłów opozycji na przykładzie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Okazało się, że głos i propozycje składane przez opozycję nie mają szansy na przebicie się, ponieważ natychmiast są oddalane przez posłów PiS.

Nie mamy większości parlamentarnej, żebyśmy mogli o czymś ostatecznie zadecydować. My możemy pokazywać z czym się nie zgadzamy. I tak robiliśmy w wielu przypadkach, w odniesieniu do wielu ustaw, pokazując z czym się nie zgadzamy. Ale nie jesteśmy władni do tego, aby zmienić decyzję, bo nie mamy ani marszałka, który kieruje sejmem i nie mamy większości parlamentarnej, aby przegłosować cokolwiek. Nawet jeśli skupimy Kukiza, Platformę i PSL to PiS i tak nas przegłosuje – mówiła Barbara Dolniak, odnosząc się do pytania o przyszłość i rzeczywiste działania .Nowoczesnej.

Poruszono również temat przewidywanych zmian w ordynacji wyborczej przez Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie zgodnie potwierdzili, że taka obawa zachodzi, jednak w tej chwili trudno powiedzieć, w którą stronę te zmiany mogą pójść. Na pytanie, czy .Nowoczesna przewiduje możliwość zawiązania zjednoczonej opozycji na czas wyborów, odpowiedziała Marta Golbik, pracująca w komisji do spraw Unii Europejskiej.

–   O zmianie ordynacji mówi się bardzo dużo. Prawdopodobnie będzie to ordynacja mieszana, gdzie będą jednomandatowe okręgi wyborcze, a jak wiemy, one rządza się swoimi prawami. I w przypadku jednomandatowych okręgów trochę nie mamy wyjścia, bo przy obecnych sondażach opozycja by się rozdrobniła, a wtedy większość weźmie PiS i może wygrać bardzo dużo. Na pewno na rękę PiSowi nie jest przejęcie całej władzy, bo sejm bez opozycji nie będzie sejmem. Oni zdają sobie z tego sprawę. Przygotowujemy się na każdy scenariusz, bo cel jest jeden, zatrzymanie Prawa i Sprawiedliwości – mówiła posłanka z Gliwic.

Marek Ruciński, lekarz ortopeda i traumatolog z Poznania, członek komisji zdrowia, zapytany o jego zdaniem najlepsze rozwiązanie mające uzdrowić polską służbę zdrowia przedstawił ramowy plan restrukturyzacji opieki zdrowotnej. Jego zdaniem profilaktyka oraz właściwie wycenione usługi medyczne są najważniejsze, aby system mógł zacząć funkcjonować efektywnie. Ponadto likwidacja monopolu świadczenia usług przez NFZ. Konkurencyjność podmiotów i możliwość wyboru płatnika usług zagwarantuje Polakom dostęp do właściwej opieki, w której usługodawca stara się być możliwie najbardziej wiarygodny i rzetelny w swoich świadczeniach.

Głos w dyskusji po stronie widowni zabrali również polityczni oponenci .Nowoczesnej. Pytanie o gotowość do integracji w sprawach lokalnych i ponad politycznych zadał wiceszef gdyńskich struktur ruchu Kukiz’15. Pytanie dotyczyło wspólnego złożenia obywatelskiego projektu uchwały o dopłatach Miasta Gdyni do zabiegów in vitro. O gotowości działania i porozumienia ponad podziałami w szczytnym celu zapewnił go Paweł Filar, wiceprzewodniczący gdyńskiego koła .Nowoczesnej w Śródmieściu.

O równość wobec prawa wszystkich Polaków pytał z kolei przedstawiciel Ruchu Narodowego.
Z prawem się nie dyskutuje, prawo się szanuje i wykonuje – skwitowała wicemarszałek Dolniak. Przyznała jednak, że prawo można zmieniać, ale zawsze musi dotyczyć ono wszystkich obywateli w równym stopniu.

Spotkanie w gronie około osiemdziesięciu osób przebiegło spokojnie, lecz nie obyło się bez trudnych pytań. Żadne z nich nie pozostało jednak bez odpowiedzi. Spotkanie poprowadził Grzegorz Furgo, który przekonywał, że w polityce konieczne są kultura i wzajemny szacunek. Bez względu na to, w jaki sposób wypowiadają się posłowie partii rządzącej oraz innych ugrupowań, .Nowoczesna pozostanie partią wysokiej kultury w debacie publicznej, bo tylko wtedy będziemy w stanie słyszeć siebie nawzajem.

Niedawn,o w jednym z wywiadów telewizyjnych zapytano mnie czy dostrzegam jakieś pozytywne aspekty władzy sprawowanej przez PiS? Odpowiedziałam, że owszem, dostrzegam jedną pozytywną rzecz – skuteczną aktywizację i integrację kobiet po Czarnym Marszu – oświadczyła na koniec spotkania wicemarszałek Dolniak.

Z powodu konieczności nagłego wyjazdu do Warszawy, w związku z trwającym protestem sejmowym, w spotkaniu nie mogła wziąć udziału gdańska posłanka Ewa Lieder.