Muzeum II Wojny Światowej do kasacji

Muzeum II Wojny Światowej do kasacji

W poniedziałek Prezydent gdańska Paweł Adamowicz zwołał konferencję prasową w sprawie zmiany koncepcji powstającego Muzeum II Wojny Światowej.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, dojdzie do fuzji Muzeum Westerplatte i Muzeum Wojny 1939. Prezydent Adamowicz przypomniał o darowiźnie w postaci działki pod budowę MIIWŚ, przekazanej na ten cel przez miasto. 

Obwieszczeniem o zmianie pierwotnego zamysłu budowy Muzeum II Wojny Światowej minister Gliński zdecydował o połączeniu dwóch jeszcze nieistniejących, tzw. „papierowych muzeów”.
Jako główny powód podano zapewnienie efektywności działań.

Nie ma sensu, żeby działały dwa muzea w tym samym mieście o tym samym profilu – powiedział minister kultury.

Prezydent Gdańska przypomniał, że miasto podarowało działkę pod budowę muzeum o wartości 54 mln złotych. Jako darczyńca Paweł Adamowicz ma prawo do zweryfikowania, czy prace przebiegają zgodnie z umową zawartą między Miastem Gdańsk a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akt notarialny jasno określa cel, na który przekazano teren przy ulicy Wałowej.

– Miasto Gdańsk uchwałą rady miasta przeznaczyło ten grunt w formie darowizny tylko na cel o nazwie: Muzeum II Wojny Światowej. Nie na żaden inny cel, taki jak Muzeum Pola Bitwy Westerplatte czy Muzeum Wojny Obronnej 1939 roku. Tylko na Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W Gdańsku, gdzie rozpoczęła się najtragiczniejsza z wojen światowcy. I w Gdańsku chcemy sobie i światu opowiedzieć o tej wojnie z perspektywy nie tylko Polaków, ale też innych narodów które doznały okrucieństwa tego konfliktu – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta.

W konferencji wziął udział również Grzegorz Furgo. Poseł Nowoczesnej i członek sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu przypomniał deklaracje ministrów Glińskiego i Sellina, którzy podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu opracowującego budżet na wydatki związane z kulturą wskazali, że MIIWŚ ma status priorytetowy.

Zadałem pytanie o to, jak ministrowie Piotr Gliński i Jarosław Sellin wyobrażają sobie koegzystencję dwóch muzeów: nowego, prawie gotowego z muzeum papierowym. Odpowiedź była jednoznaczna: priorytetem jest Muzeum II Wojny Światowej. Czyli zostałem totalnie wprowadzony w błąd – podsumował poseł Furgo.

Prezydent Adamowicz zapewnił, że podczas spotkania w Strasburgu poprosi ministra Glińskiego o ponowne przeanalizowanie obecnej sytuacji.